X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

SEO Danışmanlığı Ücreti Nasıl Belirlenir

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO Danışmanlığı Ücreti Nasıl Belir...

SEO, internet sitelerinin organik arama neticelerinde sıralamalarını yükseltebilmeleri amacıyla oluşturulan altyapısal ve içeriksel çalışmalar bütünüdür.

Seo eksperleri ise internet sitelerinin Google Seo çalışmalarını yapan, altyapısal ve içeriksel olarak gereksinimlerini belirleyip kurgulamayı yapan, neticeleri analiz ederek takip eden ve takiplerine göre sitenin gereksinimlerini ve kusurlarını karşılayan kişilerdir.

Neden Profesyonel Seo Danışmanlığı Hizmeti Almalısınız?

Seo hususu ile alakalı uygulanabilecek çalışmalara ilişkin araştırma yapmanız durumunda pek çok yararlı makaleye ulaşabilirsiniz. Fakat bu bulguları doğru analiz etmek ve doğru uygulamak seo çalışmalarında sizi başarıya götürecek ana noktalardır.

Analiz ve Raporlamalar

Sitenizin mevcut konumu ve rekabete ne kadar katıldığıyla eş güdümlü altyapısal ve içeriksel olarak eksikleri saptanır. Bu süreçte rakip firma analizleri de yapılarak siteye yapılacak çalışmanın kapsamı belirlenir. Analiz ve raporlamalar esnasında pek çok vasıta kullanılır. Google Analytics ve gene Google'a ait olan Page Speed Insights vasıtasıyla sitedeki genel eksikler kabaca teşhis edilebilir. Bunlar dışında Ahrefs, SemRush ve Seranking yazılımlarını da kullanarak bütün analizler tamamlanır. Bu analizlerde gaye sahip olunan anahtar kelimeler ve potansiyel anahtar kelimelerdeki rekabeti saptamak ve buna göre sitenin sahip olunan hususmu ve potansiyel yerini saptamak buna göre yapılacak prosedürlerini kapsamını saptamaktir.

Seo danışmanlığı ücretlerinin neye göre belirlendiğini daha çeşitli anlatabilmek amacıyla, ilk önce seo uzmanı ya da seo danışmanının nasıl işler yaptığını açıklamamızda yarar var. Yapılan prosedürleri altyapısal prosedürler ve içerik prosedürleri olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

Seo Çalışmasında Altyapısal İşlemler

Sitenizin seo altyapısına ideal olup olmadığını birkaç esas başlıkta incelememiz olasıdır.

Mobil Uyumlu Olması

Web sitenizin altyapısı kesinlikle mobil uyumlu olarak kurgulanmış olmalıdır. Mobil uyumlu siteler bilgisayar ekranı ve mobil aygıtlara göre ekranda kullanıcı basitliğine göre öğelerini konumlandırır. Web sitesi ya da eticaret sitesi açıldığı ekrana göre öğelerini konumlandırarak daha basit gezilebilir duruma getirir ve kullanıcı da mobil aygıt üzerinden site sayfalarını ziyaret eder iken sayfaları büyütmek ya da küçültmek mecburiyetinde kalmadan içerikleri görüntüleyebilirler. Günümüzde bundan sonra mobil uyumlu olmayan internet sitesi her ne kadar tercih edilmese de hala önceden beri sarfedilen siteler sahip olunan ve maalesef mobil uyumlu olmayan bir sitenin seo çalışmalarında başarılı olma talihi yoktur.

Seo danışmanınız ilk önce sitenin mobil uyumlu olmasını sağlayacak bir çalışma amacıyla yeniden yapım maliyetlenmesi belirleyecektir.

SSL Sertifikası

Sitenizde kullanıcı güvenliği yönünden ssl sertifikası kesinlikle bulunmalıdır. Birkaç yıl evvel Google da bununla alakalı bir algortirma başlatmış ve ssl sertifikası olmayan internet sitelerini vakit ortamında indeksinden atacağını duyurmuştur. Bu yüzden seo danışmanınız sitenizde ssl sertifikası yok ise ilk önce bu kurulum eklentisini yapacaktır.

Url Yapısı

Web sitesinin linklerindeki url yapısı Google'ın okuyabileceği ve sayfayı tarayabileceği yapıya ideal olmalıdır. Eğer site urllerinde eski tip yapılar kullanılıyorsa (alanadi.com/kategoriid=3sayfaid=4 gibi) bu yapı değiştirilmelidir. Google arkadaşı linklerde sayfa başlığı bir link olarak oluşmalıdır. Küçük harfle, Türkçe karakter ve lüzumsuz noktalama işaretleri kullanılmadan url yapısı düzenlenmelidir. (alanadi.com/seo-fiyatlari-nasil-belirlenir gibi) Eğer url yapınız eski tip ise, seo uzmanınız bu linklerin doğru yapıya göre yeniden düzenlenmesini sağlayacaktır.

Sitemap ve Robots Dosyalarının Bulunması

Siteniz kurumsal ya da eticaret ne yapıda olursa olsun, içeriğindeki güncellemeleri ve sayfaları gösteren, ilaveten Google'a otomatik bir yolla içerikleri ileten xml dosyalarının bulunması gerekmektedir. Bu dosyalar sahip olunan değil ise seo uzmanınız bu dosyaları ekleyecek ve sitenizin sayfaları ile indekslenmesini gerçekleştiren otomatik kod dosyalarını oluşturacaktır.

Altyapısal olarak çoğu teknik prosedür bulunmaktadır. Seo uzmanınız profesyonel ve tecrübeli ise bütün bu teknik prosedürleri denetim edip düzenleyecek ve altyapınızı Google'ın tarayabileceği ve kıymetli bulabileceği yapıya taşıyacaktır. Burada sitenizdeki kusurların de kapsamı ve yapılacak prosedürlerin neler bulunduğu, gereksiniminiz olan seo çalışmasının kapsamını belirleyecek ve bu prosedürler fiyatlandırmanın belirlenmesinde mühim rol oynayacaktır.

Seo Çalışmasında İçerik İşlemleri

Sitenizin altyapısındaki olumsuz tesir yaratan noktaları saptadıktan itibaren gene analizler kapsamında içeriklerinize uygulanabilecek katkılar teşhis edilir. Mevcut içerikler, sahip olunan görseller, sahip olunan ürün ağacının kullanışlılığı bu hususta ilk başta denetlenebilir.

Menü Ağacı Yapısı

Sitenizde bir çok bulguyu vermeye çalışırken komplike bir ağaç yaratmış olabilirsiniz. Aynı içeriğin aniden çok başlıkta aynı metinlerle yer alması, menü ortamında gezinirken birtakım linklerin yanlış verilmesi ve bundan dolayı kırık linkler oluşturması, daha da üzücü olanı gerçekten bu karmaşayla eş güdümlü ziyaretçilerin aradığı içeriklere ulaşamaması siteniz amacıyla hayati derecede mühimdir.

Öncelikle verdiğiniz hizmetler ve sitenizde yer alması gereken verilere göre doğru bir menü ağacı oluşturulmalı ve içeriklerde buna göre yerleştirilmelidir. Aynı içeriği iki ayrı kısımda kopya içerikle vermektense tek bir başlık altında geniş durumuna yer verilmesi ve kendiyle temaslı diğer bir husus varsa da içerikte bu bölümden link alması sağlanmalıdır. Site içi linklemeler hususunu ilaveten alçakta yeniden ele alacağız.

Görsel Optimizasyonu

Sitenizdeki her bir görselin ideal ölçülerde kullanılması ve ebat olarak da olası bulunduğunca küçük kblarda kullanılması gerekir. Küçük ve kalitesiz görseller görünümde ne kadar sorun yaratıyorsa, gereğinden çok büyük sarfedilen görseller de site ve sayfaların açılışını gecikeceği amacıyla sakıncalıdır.

Görsel optimizasyonu prosedürinde sitenizde teşhis edilen bütün görsellerin ebatları değerlendirilir. Kullanıldığı alana göre çok yüksek ölçülerde sarfedilen görsellerin ebatları yeniden düzenlenir. Sayıca çok çok görsel tüketimi varsa eleme yapılmalıdır. Görsel adedinin gereğinden çok olması hem ana sayfa hem de iç sayfalarınız amacıyla sakıncalı bir durumdur. Ana sayfa açılışta slide tüketiyorsanız 3-4 görselden çok kullanılmamalıdır. Ana sayfa öğelerinde şıklık adına lüzumsuz görsel tüketimi yapılmamalıdır. Tüm şunlar sitenin yapısı ve gereksinimlerine göre düzenlenmeli, ana gaye ziyaretçinin sitede aradığını bulabilmesi, basit kullanabilmesi ve memnuniyeti olmalıdır.

Görselleri yalnızca ölçeklendirmek de tek başına yeterli değildir. Siteye eklenecek bütün görsellerin ölçeklendirmeden itibaren ebatlarının da sıkıştırılması gerekmektedir. Bunun amacıyla pek çok çevrimiçi fotoğraf sıkıştırma uygulaması bulunmaktadır. Bu çevrimiçi programlar vasıtasıyla görseller sıkıştırılarak yeniden yüklenmelidir. Bu prosedür yalnızca büyük ebatlı görseller amacıyla değil, 100x100px olan bir görsel amacıyla de uygulanmalıdır. Yani sitenizde yer alan bütün görseller bu prosedürden geçmelidir.

Kaliteli ve Özgün İçerikler

İçerik hususu seo çalışması son derece büyük bir dikkate sahiptir. Eğer sitenizde orjinal ve kaliteli içerikler bulunmuyorsa altyapısal olarak oluşturulan çalışmaların nerdeyse hiç tesiri yoktur. İçerik analizinde ilk önce sitenizdeki sahip olunan içeriklerin denetim edilmesi gerekir. Sitenizde çok çok içerik olması ya da çok uzun yazılar olması şunların yararlı içerikler bulunduğu manasına gelmez. İçeriklerinizin bir cümlesi dahi kopya olmamalıdır. Tamamen orjinal, tanımlamak dilediğiniz hususyu tam manasıyla karşılayan ve doyurucu içerikler bulunmalıdır.

Seo uzmanınız içerik çalışmalarında sahip olunan içeriklerinizde çalışmalar yapacaktır. Kısa olan içeriklerin uzatılması, lüzumsuz ve kopya içerik varsa kaldırılması gerekmektedir. Hem de yeni ve orjinal içerikler ekleyebilmek amacıyla de Blog başlığı açılarak içerisine orjinal makaleler eklenmelidir. Bu makalelerin yapısı, uzunluğu gibi hususlar analiz işlevini gerçekleştirmesine göre oluşturulan çalışmalarla gereksinimi belirleyecek ve seo uzmanınız da içerikleri buna göre değerlendirerek ekleyecektir.

Site İçi Linkler

Sitenizde ana amacın ziyaretçilerinize yararlı olması olmasından bahsetmiştik. Sitenizde de hizmetlerinizi, ürünlerinizi izah eden pek çok sayfa olacaktır. Ziyaretçilerinizin de bu bulgulardan yararlanmasını istiyorsanız birbiriyle temaslı olarak hususlardan site içi linklerle birbirlerine bağlantı verilmelidir. Ana sayfanızın oluşturulandırmasında da bu husus mühimdir. Sizi en iyi yansıtan bulgular amacıyla ana sayfanızdan sayfaya geçişler amacıyla linkler bulunmalıdır. Seo uzmanınız da sitenizdeki bu yönde var olan eksikleri teşhis edecek ve buna göre linklemeler yapacaktır.

Backlink Çalışmaları

Sitenizin değişik sitelerden link alması gene sitenizin kaliteli bir site bulunduğunu gösterecektir. Faydalı ve bilgi veren içerikler her vakit ilgi çeker ve değişik sitelerden natural yöntemlerle link alırlar. Bu yönde seo uzmanınız içeriklerinizin kalitesine özen gösterecek ve backlink çalışmaları amacıyla lüzumlu kayıtları yapacaktır.

Seo Danışmanlığı Ücreti

Seo çalışması özveri ve perofesyonellik gerektirmektedir. Genel olarak çalışmayı titizlikle uygulamak kadar takip etmek de son derece mühimdir. Her sitenin kendisine has gereksinimleri vardır, birtakım özellikler ortak olsa da her bir sitenin emek-vakit dengesi değişiktir. Profesyonel bir seo uzmanı sitenin gereksinimlerini doğru analiz ederek yapılacakları net olarak belirler. Bu çalışmaların uygulanacağı vakit dilimi, orjinal içerikler ve yapılacak bütün prosedürler değerlendirildiğinde seo fiyatlandırması belirlenmiş olur.

Elbette bütün bu süreçte seo uzmanınızın bu husustaki bilgi ve tecrübe mühim rol oynamaktadır. Seo çalışmaları tecrübe kazanmakla çok daha başarılı neticeler doğururlar. Bu kısımda da seo uzmanının yaptığı çalışma ve geri dönen analizleri doğru okuması profesyonelliğini gösterir.


Top