X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Özel E-ticaret mi, Hazır E-ticaret Yazılımı mı?

AnasayfaYazılarE TicaretÖzel E-ticaret mi, Hazır E-ticaret ...

E-ticarete başlamak isteyen ya da altyapısını değiştirmek isteyenlerin ilk akıllarına gelen soru bu olsa gerek: Özel mi; yoksa Hazır E-ticaret mi?

Hangi E-ticaret Yazılımı?

Bu yazımızda özel ve hazır eticaret programlarının değişikliklerinİ, gereksinimleriniz dahilinde seçebilmeniz amacıyla sizlere detaylıca anlatmaya çalışacağız.

Eticaret Yazılımı

İnternet üstünden çevrimiçi satış yapan internet sitelerine verdiği genel bir adlandırmadır. Eticaret programları ürün sergileme, üyelik, sepete ekleme, siparişi oluşturma, çevrimiçi ödeme alma ve sipariş takibi gibi modülleri barındırır. Çoğunlukla hazır eticaret programları ya da özel eticaret programları olarak gruplandırılırlar. Hazır eticaret programları özelliklerine göre gruplanan paketler durumunda kullananlara sunularken, özel eticaret programı kullanıcı heves ve gereksinimlerine göre oluşturulur. Kısaca hazır bir eticaret altyapısı kullandığınız vakit e-ticaret sitesinde olması lüzumlu olan esas ve en mühim özelliklere sahip olursunuz. Özel çözüm bir eticaret düzeninde ise esas eticaret özelliklerinin haricinde sizlerin arzuları ve gereksinimlerine yönelik özelliklere de sahip olursunuz.

Eticaret Yazılımlarının Farkları Nelerdir

Her eticaret programının kendine has özellikler ve çalışma prensipleri vardır. Bu bakımdan bütün e-ticaret programlarının işlevselliği benzer olmasına karşın altyapıları değişikdır. Üyelik, sepet, ürün gibi işlemler anında her e-ticaret sitesi amacıyla benzer şekildedir. Fakat uygulanması, yayınlanması ve işlerlikleri birbirlerinden değişiklik gösterir. Bu bağlamda e-ticaret programlarının en esas noktada ayrıldıkları nedenler özel ya da hazır bir sistem - program olmalarıdır.

Hazır E-ticaret Yazılımı Nedir?

Hazır e-ticaret programları, firmaların müşterilerinin internetten satış yapabilmeleri amacıyla, basitlikle ve ekonomik çözümlerle bir e-ticaret sitesi sahibi olmasını gerçekleştiren programlardır. Bu hazır sistemler kendi içlerinde sahip oldukları özelliklere (örneğin ödeme seçenekleri, üyeliksiz alışveriş, entegrasyon takviyeleri vb...) ve ücretlere göre değişik E-Ticaret Paketleri de sunmaktadır. Hazır eticaret paketleri sundukları modül ve özelliklere göre gruplanmış program paketleridir. Kullanıcılar gereksinim ve bütçelerine ideal olan e-ticaret paketini seçenerek e-ticaret sitelerini oluştururlar.

Bu paketlerin ortak özelliklerinde bütün müşterilerin esas düzeyde başarılı bir satış kanalı oluşturmasına yardımcı olacak esas özelliklerin bulunması gerekmektedir. Yazılım firmaları da teknolojik ve dizayn manasında gelişmeleri takip eden, mobil uyumlu, seo destekli ve kullanıcı arkadaşı e-ticaret sistemleri ile müşterilerine internet üstünden satış imkânı yaratmalıdır.

Hazır Eticaret Yazılımlarının Avantajları

Uygun fiyatlar, düşük bütçeler

Hazır e-ticaret programlarının en büyük artısı, maliyetlerin özel program sistemlere göre çok daha ideal olmasıdır. Bu fiyat politikalarında amaç, daha çok müşterinin internet üstünden satış yapabilmesine imkân sağlamaktır.

Bu nedenle da hazır giyim ve özel dikim örneklerini ele alabilirsiniz. Örneğin, kara bir pantolon alabilmek istiyorsunuz, güvendiğiniz bir markanın mağazasına girersiniz, kara pantolonlar ortamından gereksinimlerinize ve bütçenize ideal olanı seçer, parasını öder ve pantalonunuzu alır, isterseniz anında kullanmaya bile başlarsınız. Ama şayet siz özel bir şeyler arıyorsanız, istediğiniz model ve kumaş hazır giyimlerin hiç birisinde yoksa o vakit dikişine güvendiğiniz bir terziye gidersiniz, ölçüleriniz alınır, kumaş ve model belirlenir ve size özel hazırlanan pantalonunuza sahip olmak amacıyla hazır alacaklarınıza oranla daha çok bütçe ayırmak ve beklemek zorunluyetinde kalırsınız. Çünkü hazır giyimde kesimler, kumaşlar ve renkler belirlenir; çıkarılan model aynı standartlarda satışa takdim edilir ve bu sebeple maliyet olarak daha düşüktür. Özel üretim mamüller ise şahsa özel üretilir ve maliyet olarak daha yüksektirler. Aynı işleyişle, ortak standartlarda olan hazır e-ticaretler özel program e-ticaretlerinden daha ideal fiyatlıdır.

Demo İmkanı

Hazır eticaret programları gerçek ortamda kullanacağınız e-ticaret siteniz ve yönetici arayüzü amacıyla size bir demo hesabı gönderirler. Böylece alakalı programı satın almadan evvelce oluşacak eticaret siteniz ile alakalı daha eskiden düşünce sahibi olabilirsiniz. Yine kullanacağınız yönetici panelinin basit ve süratli olup olmadığını test etmeniz, ürün girişlerini nasıl yapacağınızı görmeniz mümkün.

Hızlı Kurulum

Hazır e-ticaret programlarının bir diğer mühim üstünlüğü beklemeden anında kullanmaya başlayabiliyor olmanızdır. Lisans alımınız ile eş güdümlü e-ticaret siteniz otomatik olarak kurulur ve yayına hazır duruma gelir.

Bundan ardından sizler yönetici bulgularınız ile kendi e-ticaret sitenizin hazırlıklarını yapabilir; ürün ve görsel girişlerinizi yaparak istediğiniz vakit satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Sürekli Gelişir

Teknolojik olarak gelişmeleri sıksık takip eden bir program firması, e-ticaret programlarını da daima güncel tutmalıdır, bu sebeple teknolojik olarak ya da özellik olarak tedavi oluşturulan bir hazır e-ticaret programındaki özellikler sizlerin de kullandığı paketlere otomatik olarak yansır. Bu da programı kullanmaya devam ettiğiniz sürece e-ticaret sitenizin daima güncel olmasını sağlar.

Hazır Paketler Halinde Satışa Sunulur

Hazır e ticaret programları, ortamında değişik özellikleri barındıran paketler durumunda kullanıcılarına takdim edilir. Kullanıcılar gereksinimleri ve bütçeleri dahilinde kendilerine ideal paketi seçip e-ticarete başlayabilirler.

Kullanışlı Yönetici Arayüzü

Hazır e ticaret programları daha çok kullanıcı doğrulusunda kullanıldığı amacıyla genelde yönetici arayüzleri daha basit ve anlaşılır olur. Kullanıcıların heves ve tecrübesi göz önüne alınarak daimi geliştirilen hazır eticaret programlarının arayüzünü diğerine göre daha basitlıkla yönetebileceğinizi belirtebiliriz.

Hazır E ticaret Yazılımlarının Dezavantajları

Özelleştirilemez

Hazır e-ticaret programları esas e-ticaret satış gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilmiş programlardır. Kendi içlerinde özellik bakımından paketler dahilinde değişiklaşsa bile program ve dizayn hususu ile alakalı özelleştirilmiş gereksinimleriniz amacıyla yeterli olmayabilir. Özel talep ve gereksinimlerinizi hazır e-ticaret programlarına uygulayamazsınız.

Tasarım kalıpları

Tasarımsal anlamda opsiyonel olarak dizayn desteği alabilseniz bile, programsal olarak hazır e-ticaret sistemlerinin alt yapısına ideal uyarlanacak bir dizayn kuşkusuz ki tamamıyla taleplerinize göre geliştirilmiş bir site kadar elastik olmayacaktır.

Özel E-ticaret Yazılımı Nedir?

Hazır e-ticaret programlarının aksine özel e-ticaret programları, sizin gereksinim ve taleplerinize göre geliştirilen programlardır. İstediğiniz özellikleri uyarlatabileceğiniz gibi istemediğiniz özellikleri de devreden çıkarabileceğiniz, hem özellik hem de dizaynsal olarak hazır sistemlerin zorunlu kalıplarından çıkabileceğiniz, daha özgür olabileceğiniz programlardır.

Özel E-ticaret Yazılımlarının Avantajları

Özelleştirilebilir

Özel e-ticaret programları, hazır e-ticaret programlarının gereksinimlerinizı karşılamadığı, taleplerinize yeterli yanıtı veremediği hallerde sizin amacıyla bir kurtarıcı olacaktır. Her sektörün kendi ortamında değişiklik gösteren dinamikleri vardır. Genellikle ürün satışı söz hususu bulunduğunda; ürün özellikleri, amaç kitle, firma vizyonu, satış prensipleri de dahil olmak üzere bir çok faktör bu dinamikleri belirler ve ayrıcalıklı kılar.

Bu parametreler kapsamında diğer bir firma amacıyla yeterli olan esas gereksinimlar, sizin amacıyla yeterli olmayabilir. Satış hacmini büyütmek ya da müşterilerinize çok daha orjinal bir tecrübe yaşatma amacınız olabilir. Bu noktada özel e-ticaret programlarını tercih ederek, müşteri ya da ürün bazlı özel oluşturulandırmaları, en ince ayrıntısına kadar talep ve gereksinimlerinizı sürece dahil ederek rakiplerinizden bir ismim öne geçebilirsiniz.

Esnek Tasarım

Yazılımsal bulunduğu gibi dizaynsal anlamda da e-ticaret sitenizde olmasını istediğiniz detaylar oluşturulabilir. Hazır e-ticaret sistemlerinin kalıpları dışarısına çıkacak orjinal dizaynlara sahip olmak istiyorsanız özel dizayn e-ticaret sistemler sizin arzularınize çözüm üretebilecektir.

Geliştirilebilir

Özel e-ticaret programlarının kullanıcılar amacıyla en mühim avantajlarından biri de gereksinimleri dahilinde istedikleri vakit güncellenebilir olmasıdır. Ortaya çıkabilecek yeni gereksinim ve taleplere göre düzenin her vakit yenilenmeye açık olması ve e-ticaret programının özelleştirilmiş anlamda programsal ve dizaynsal olarak geliştirilebilir olması çok mühim bir artı sunmaktadır.

Özel E-ticaret Yazılımlarının Dezavantajları

Bütçe Karşılaştırması

E-ticarete başlamak isteyen veya altyapısını değiştirmek isteyenlerin karar verme sürecinde en kritik aşamalardan bir tanesi de bütçe karşılaştırma prosesleridir. Hazır sistemler ve özel programlar arasında maliyet bakımından büyük değişiklikler olabilmektedir.

Bu değişikliklerin oluşmasının ana sebebi; hazır e-ticaret programlarının esas gereksinimleri karşılayan standart özelliklerde hizmetler, artık herkese aynı şartlarda aynı hizmetleri sunuyor olmasına karşın; özel e-ticaret programlarının sizlerin talep ve gereksinimlerine özel geliştirilmiş, orjinal hizmetler bulunduğundan kaynaklanmaktadır. Maliyet olarak yüksek olması bir dezavantaj gibi görünürken, iyi planlanmış ve geliştirilmiş bir alt yapının getirisi fazlası vakit çok gibi görünen maliyetin çok üstünde kârlılık sağlayacağı amacıyla göz ardı edilebilecek bir süreç de olabilir.

Yapım Süresi

Özel e-ticaret programları talep ve gereksinimlerinize yönelik olarak hazırlandığı amacıyla süreç bakımından hazır e-ticaret programları gibi anında kurulum ve yayın imkânı tanımamaktadır. Bu yönden orjinal bir e-ticaret düzenine sahip olmak istiyorsanız vakitsal anlamda biraz tolerans göstermenizi tavsiye ederiz.

Hazır ya da  Özel E ticaret Yazılımında Kilit Unsur: Teknik Destek

E ticaret program firmaları genel olarak kullanıcılarına teknik destek sunar ve yardım sağlarlar. Burada bu servisin çok iyi ve süratli olması mühimdir. Hangi eticaret programını kullanırsanız kullanın çok iyi ve süratli bir teknik destek almanız sizin amacıyla çok mühimdir. Eticaret akışında süratli destek alma gereksinimleriniz olabilir; bu yüzden telefon, ticket ve ya eposta ile en iyi ve süratli teknik destek alabileceğiniz bir firmadan bu hizmeti almanızı öneririz.

En İyi Teknik Destek = Başarılı E-ticaret

Sorularınıza kısa sürede yanıt alabildiğiniz, meydana gelebilecek problemleri ivedilikle çözen bir e-ticaret programına sahipseniz e-ticaret siteniz başarıya yakın olacaktır. Eticaret amacıyla iyi bir danışmanlık hizmeti alabilmeniz, istediğiniz vakit alakalılere ulaşabilmeniz ve doğru bulguyu edinebilmeniz eticaret platformunuza son derece yarar sağlayacaktır.

E-ticaret Yazılımı Seçiminde Şimdi Karar Sizin!

Bu yazımızda hazır ve özel e ticaret çözümleri arasındaki değişikliklerı anlatmaya çalıştık. E-ticaret programları ile alakalı kafanızdaki soru işaretlerini kaldırabildiysek ne mutlu bize :)

Özel Yazılım Eticaret Çalışmaları

İşletmelerin gereksinim duyduğu modüllere göre özel imal edilen eticaret programlarıdır. Temel eticaret özelliklerini (üyelik, sepet, kredi kartı ile çevrimiçi sipariş) barındıran bu programlar müşteri arzularıne göre geliştirilirler.

Hazır Eticaret Yazılımımız

İSTSOFT Premium Eticaret Paketlerimiz ile barındırdığı özelliklere göre gruplanmış değişik paket alternatifleri ile siz değerli kullanncılara sunulmaktadır. İSTSOFT Eticaret'in esas özelliklerini mobil uyumlu olması, sınırsız ürün girişine imkân sağlaması, basit yönetilebilmesi ve TL harici isteğe bağlı USD ve EURO birimleri ile ürün listelemesi olarak sıralayabiliriz.


Top